Multifokalne kontaktne leče so zasnovane tako, da omogočajo različne optične moči za gledanje z različnih razdalj. Kako delujejo? So primerne za vaš vid? Pomagali vam bomo raziskati multifokalne leče in odkriti, ali so prava rešitev za vas.
Kaj so multifokalne kontaktne leče?
Multifokalne kontaktne leče so kontaktne z več dioptrijami v eni leči. Običajno vključujejo dioptrijo za bližnje predmete: ena dioptrija za gledanje predmetov z razdalje ter dioptrije za gledanje s srednjih razdalj. To ljudem s presbiopijo pomaga pri korekciji s starostjo povezanih težav z vidom, ko oko ne more izostriti bližnjih predmetov.
Kakšna je razlika med multifokalnimi in bifokalnimi kontaktnimi lečami?
Multifokalne kontaktne leče so zasnovane za postopen prehod med dioptrijo za branje od blizu ter dioptrijo za gledanje z običajne razdalje. Zelo so podobne progresivnim očalom. Bifokalne kontaktne leče pa imajo med dioptrijo za vid na bližino in daljavo oster rob.
Vrste multifokalnih kontaktnih leč
Multifokalne kontaktne leče so na voljo v izvedbi iz mehkih ali trdih, plinoprepustnih (RGP) materialov.
Obstajata dve glavni zasnovi multifokalnih kontaktnih leč. Običajna zasnova vključuje sklop koncentričnih krogov različnih optičnih moči za gledanje z različnih razdalj. Obstajajo tudi kombinirane zasnove, pri katerih sta tako dioptrija za gledanje od blizu in daleč v bližini središča očesa, s korekcijo posebnih točk aberacije v očesu pa posnemajo naravno gledanje.
Izbira multifokalnih kontaktnih leč
Kako veste, da so multifokalne kontaktne leče prava izbira za vas? Spodaj je naštetih nekaj prednosti in slabosti, o katerih razmislite pred in med obiskom oftalmologa.
Prednosti multifokalnih kontaktnih leč
- Multifokalne kontaktne leče se ponašajo s številnimi prednostmi, na primer:
- Boljša ostrina vida v razponu od blizu do daleč
- Manj nenadna sprememba med dioptrijami
- Dober vid v večini pogojev brez dodatnih pripomočkov za zaščito oči
Pomanjkljivosti multifokalnih kontaktnih leč
- Multifokalne kontaktne leče omogočajo veliko zmogljivost, vendar pa imajo tudi nekaj slabosti:
- Težje se prilagodijo zaradi različnega doživljanja vida
- Med prilagoditvenim obdobjem jih spremlja nočno bleščanje in meglen oziroma zasenčen vid
- Višja cena zaradi zahtevnosti zasnove
Alternative multifokalnim kontaktnim lečam
Če multifokalne kontaktne leče niso prava izbira za vas, imate na voljo številne druge možnosti:
- Kombinacija očal za branje z običajnimi kontaktnimi lečami
- Kontaktne leče za monovizijo
- Bifokalne kontaktne leče
- Kirurška korekcija ali vsaditev leče po priporočilu vašega zdravnika
Vaš oftalmolog je vaš največji zaveznik, ko razmišljate o uporabi kontaktnih leč ali o drugih odločitvah, povezanih z nego oči. Oftalmolog vam bo pomagal poiskati ustrezno korekcijsko možnost, ki ustreza vašemu življenjskemu slogu, prav tako pa vas bo prvih nekaj mesecev spremljal, da se prepriča, ali je bila izbira primerna.
Navedbe v tem članku se ne smejo razumeti kot zdravniški nasvet, niti niso mišljene kot nadomestilo priporočil medicinskih strokovnjakov. Za specifična vprašanja se obrnite na svojega specialista za oči.